teoretizować

z Wikisłownika
Zur Navigation springen Zur Suche springen

teoretizować

teoretizować(hornjoserbšćina)[wobdźěłać]

werb[wobdźěłać]

wosoba singular dual plural
1. teoretizuju teoretizujemoj teoretizujemy
2. teoretizuješ teoretizujetej (-taj) teoretizujeće
3. teoretizuje teoretizujetej teoretizuja (teoretizuju)
aspekt ip
transgresiw teoretizujo, teoretizujcy, teoretizowawši
prezensowy particip teoretizowacy
preteritowy particip teoretizowany
ł-forma teoretizował, teoretizowała, teoretizowało,
dual: teoretizowałoj, plural: teoretizowali (teoretizowałe)
werbalny substantiw teoretizowanje


preteritum
wosoba singular dual plural
1. teoretizowach teoretizowachmoj teoretizowachmy
2. teoretizowaše teoretizowaštej teoretizowašće
3. teoretizowaše teoretizowaštej teoretizowachu
imperatiw
wosoba singular dual plural
1. teoretizujmoj teoretizujmy
2. teoretizuj teoretizujtej (-taj) teoretizujće
3. teoretizuj, njech teoretizuje teoretizujtej (-taj) njech teoretizuja (teoretizuju)

Ortografija

Dźělenje słowow: te-o-re-ti-zo-wać

Wurjekowanje

IPA: teɔʀetizou̯aʧ

Semantika

Woznamy:

[1] 'Kedźbu! Tute hesło je zarodk. Wone bu awtomatisce z tekstoweho korpusa generowane a njebu hišće kontrolowane. Tež ortografija móže być zestarjena.

Dalše wujasnjenja:

Imperfektiwne teoretizowaše je 0x dokładźene, teoretizowa (móže tež něšto druhe być) 0x.

Přikłady:

[1] Znajmjenša w někotrych padach pak by so dało teoretizować wo tym, hač njeje tu k primatej formy na škodu zrozumliwosće dóšło (Rozhlad 1996)
Tola bórze je so tež w serbšćinje wosebje w serbšćinje B, předrěł princip ruskeje wučby ze sylnym akcentom teoretizowanja. (Rozhlad 1995)
Njepomnju, zo by wón šěroko bamžowsce wo tym teoretizował, ale w času najwjetšeho rozrosta serbskeje literatury je wón był lektor, šeflektor, a žadyn wažny literarny manuskript, kotryž njeby jeho z awtorom a awtora z nim konfrontował, a tele tysac drobnych rozestajenjow, sta zasakłych wadźencow su dowjedli tež tule k wěstemu, drje njeza pisanemu kodeksej. (Rozhlad 1991)


Přełožki[wobdźěłać]