tolerěrować

z Wikisłownika
Zur Navigation springen Zur Suche springen

tolerěrować

tolerěrować(hornjoserbšćina)[wobdźěłać]

werb[wobdźěłać]

wosoba singular dual plural
1. tolerěruju tolerěrujemoj tolerěrujemy
2. tolerěruješ tolerěrujetej (-taj) tolerěrujeće
3. tolerěruje tolerěrujetej tolerěruja (tolerěruju)
aspekt ip
transgresiw tolerěrujo, tolerěrujcy, tolerěrowawši
prezensowy particip tolerěrowacy
preteritowy particip tolerěrowany
ł-forma tolerěrował, tolerěrowała, tolerěrowało,
dual: tolerěrowałoj, plural: tolerěrowali (tolerěrowałe)
werbalny substantiw tolerěrowanje


preteritum
wosoba singular dual plural
1. tolerěrowach tolerěrowachmoj tolerěrowachmy
2. tolerěrowaše tolerěrowaštej tolerěrowašće
3. tolerěrowaše tolerěrowaštej tolerěrowachu
imperatiw
wosoba singular dual plural
1. tolerěrujmoj tolerěrujmy
2. tolerěruj tolerěrujtej (-taj) tolerěrujće
3. tolerěruj, njech tolerěruje tolerěrujtej (-taj) njech tolerěruja (tolerěruju)

Ortografija

Dźělenje słowow: to-le-rě-ro-wać

Wurjekowanje

IPA: tɔleʀ'iʀɔu̯aʧ

Semantika

Woznamy:

[1] 'Kedźbu! Tute hesło je zarodk. Wone bu awtomatisce z tekstoweho korpusa generowane a njebu hišće kontrolowane. Tež ortografija móže być zestarjena.

Dalše wujasnjenja:

Imperfektiwne tolerěrowaše je 0x dokładźene, tolerěrowa (móže tež něšto druhe być) 0x.

Přikłady:

[1] Po wupokazanju serbskich fararjow su potom spěwali za we wójnje padłych wosadnych serbsce, wjace a wjace padłych, a su spěwali tydźensce a chcyjo nochcyjo su nacistiske instancy to padłych dla tolerěrować dyrbjeli. (Rozhlad 1995)
Zgromadne stawizny su zrazom słušnosć, se mjazy sobu cesćis a tolerěrowas. (Rozhlad 2000)
Gaž wocakujo se wot wuknikow zwolnosć za wuknjenje a rozměše, za tolerěrowanje, sobuwugotowanje a prakticěrowanje multikulturelnego žywjenja, musy se jim teke pokazaš droga, po kotarejž maju hys. (Rozhlad 1993)
Pluralistiska towaršnosć to tamne, cuze, awtonomne tolerěruje - znajmjeńša hač do wěsteho stopnja. (Rozhlad 1993)


Přełožki[wobdźěłać]