wohłupjować

z Wikisłownika
Zur Navigation springen Zur Suche springen

wohłupjować

wohłupjować(hornjoserbšćina)[wobdźěłać]

werb[wobdźěłać]

wosoba singular dual plural
1. wohłupjuju wohłupjujemoj wohłupjujemy
2. wohłupjuješ wohłupjujetej (-taj) wohłupjujeće
3. wohłupjuje wohłupjujetej wohłupjuja (wohłupjuju)
aspekt ip
transgresiw wohłupjujo, wohłupjujcy, wohłupjowawši
prezensowy particip wohłupjowacy
preteritowy particip wohłupjowany
ł-forma wohłupjował, wohłupjowała, wohłupjowało,
dual: wohłupjowałoj, plural: wohłupjowali (wohłupjowałe)
werbalny substantiw wohłupjowanje


preteritum
wosoba singular dual plural
1. wohłupjowach wohłupjowachmoj wohłupjowachmy
2. wohłupjowaše wohłupjowaštej wohłupjowašće
3. wohłupjowaše wohłupjowaštej wohłupjowachu
imperatiw
wosoba singular dual plural
1. wohłupjujmoj wohłupjujmy
2. wohłupjuj wohłupjujtej (-taj) wohłupjujće
3. wohłupjuj, njech wohłupjuje wohłupjujtej (-taj) njech wohłupjuja (wohłupjuju)

Ortografija

Dźělenje słowow: wo-hłu-pjo-wać

Wurjekowanje

IPA: u̯ɔu̯upʲou̯aʧ

Semantika

Woznamy:

[1] 'Kedźbu! Tute hesło je zarodk. Wone bu awtomatisce z tekstoweho korpusa generowane a njebu hišće kontrolowane. Tež ortografija móže być zestarjena.

Dalše wujasnjenja:

Imperfektiwne wohłupjowaše je 0x dokładźene, wohłupjowa (móže tež něšto druhe być) 0x.


Přełožki[wobdźěłać]