legalizować

z Wikisłownika
Zur Navigation springen Zur Suche springen

legalizować

legalizować(hornjoserbšćina)[wobdźěłać]

werb[wobdźěłać]

wosoba singular dual plural
1. legalizuju legalizujemoj legalizujemy
2. legalizuješ legalizujetej (-taj) legalizujeće
3. legalizuje legalizujetej legalizuja (legalizuju)
aspekt ip
transgresiw legalizujo, legalizujcy, legalizowawši
prezensowy particip legalizowacy
preteritowy particip legalizowany
ł-forma legalizował, legalizowała, legalizowało,
dual: legalizowałoj, plural: legalizowali (legalizowałe)
werbalny substantiw legalizowanje


preteritum
wosoba singular dual plural
1. legalizowach legalizowachmoj legalizowachmy
2. legalizowaše legalizowaštej legalizowašće
3. legalizowaše legalizowaštej legalizowachu
imperatiw
wosoba singular dual plural
1. legalizujmoj legalizujmy
2. legalizuj legalizujtej (-taj) legalizujće
3. legalizuj, njech legalizuje legalizujtej (-taj) njech legalizuja (legalizuju)

Ortografija

Dźělenje słowow: le-ga-li-zo-wać

Wurjekowanje

IPA: legalizou̯aʧ

Semantika

Woznamy:

[1] 'Kedźbu! Tute hesło je zarodk. Wone bu awtomatisce z tekstoweho korpusa generowane a njebu hišće kontrolowane. Tež ortografija móže być zestarjena.

Dalše wujasnjenja:

Imperfektiwne legalizowaše je 0x dokładźene, legalizowa (móže tež něšto druhe być) 0x.

Přikłady:

[1] Musymy zwěsćis, až jo ko- mandantura swojo psilubjenje - do- wolis a legalizowas Domowinu znej- mjeńša wokoło Chosebuza - slědk sěgnuła. (Rozhlad 1994)
Teje- rownosći wotbłyšćowašo zachopjeńk zaměrnego źěła Domowiny w Dolnej Łužycy we wěstej měrje proces jeje legalizowanja. (Rozhlad 1994)
Ale weto njejo była Domowina razka wokoło Chosebuza psipoznata a oficialnje legalizowana. (Rozhlad 1994)
Na końcu cu zespominas, až njejsu sowjetske organy Domowinu w prědnych lětach po 1945 legalizowali. (Rozhlad 1994)
Poměrnje krótka historiska doba wot apryla 1945 do měrca 1948 (a nastupajo Delnju Łužicu hač do legalizowanja Domowiny w januarje 1949) předstaja so na 230stronskej monografiji. (Rozhlad 2000)


Přełožki[wobdźěłać]