injicěrować

z Wikisłownika
Zur Navigation springen Zur Suche springen

injicěrować

injicěrować(hornjoserbšćina)[wobdźěłać]

werb[wobdźěłać]

wosoba singular dual plural
1. injicěruju injicěrujemoj injicěrujemy
2. injicěruješ injicěrujetej (-taj) injicěrujeće
3. injicěruje injicěrujetej injicěruja (injicěruju)
aspekt ip
transgresiw injicěrujo, injicěrujcy, injicěrowawši
prezensowy particip injicěrowacy
preteritowy particip injicěrowany
ł-forma injicěrował, injicěrowała, injicěrowało,
dual: injicěrowałoj, plural: injicěrowali (injicěrowałe)
werbalny substantiw injicěrowanje


preteritum
wosoba singular dual plural
1. injicěrowach injicěrowachmoj injicěrowachmy
2. injicěrowaše injicěrowaštej injicěrowašće
3. injicěrowaše injicěrowaštej injicěrowachu
imperatiw
wosoba singular dual plural
1. injicěrujmoj injicěrujmy
2. injicěruj injicěrujtej (-taj) injicěrujće
3. injicěruj, njech injicěruje injicěrujtej (-taj) njech injicěruja (injicěruju)

Ortografija

Dźělenje słowow: in-ji-cě-ro-wać

Wurjekowanje

IPA: inʲiʦ'iʀɔu̯aʧ

Semantika

Woznamy:

[1] 'Kedźbu! Tute hesło je zarodk. Wone bu awtomatisce z tekstoweho korpusa generowane a njebu hišće kontrolowane. Tež ortografija móže być zestarjena.

Dalše wujasnjenja:

Imperfektiwne injicěrowaše je 0x dokładźene, injicěrowa (móže tež něšto druhe być) 0x.

Synonymy:

[1] zasyknyć; zasykować

Přikłady:

[1] W běhu měsaca poradźi so, jemu nowy, wědomostnje hišće šěrši pomjatk injicěrować, bohužel wšak bjez formule za eliminaciju nahona sebjezdźerženja, kotraž -- nimo w zničenych zapiskach -- dźě jenož w jeho wuhasnjenym pomjatku eksistowała. (Brězan)


Přełožki[wobdźěłać]