wujěchować

z Wikisłownika
Zur Navigation springen Zur Suche springen

wujěchować

wujěchować(hornjoserbšćina)[wobdźěłać]

werb[wobdźěłać]

wosoba singular dual plural
1. wujěchuju wujěchujemoj wujěchujemy
2. wujěchuješ wujěchujetej (-taj) wujěchujeće
3. wujěchuje wujěchujetej wujěchuja (wujěchuju)
aspekt ip
transgresiw wujěchujo, wujěchujcy, wujěchowawši
prezensowy particip wujěchowacy
preteritowy particip wujěchowany
ł-forma wujěchował, wujěchowała, wujěchowało,
dual: wujěchowałoj, plural: wujěchowali (wujěchowałe)
werbalny substantiw wujěchowanje


preteritum
wosoba singular dual plural
1. wujěchowach wujěchowachmoj wujěchowachmy
2. wujěchowaše wujěchowaštej wujěchowašće
3. wujěchowaše wujěchowaštej wujěchowachu
imperatiw
wosoba singular dual plural
1. wujěchujmoj wujěchujmy
2. wujěchuj wujěchujtej (-taj) wujěchujće
3. wujěchuj, njech wujěchuje wujěchujtej (-taj) njech wujěchuja (wujěchuju)

Ortografija

Dźělenje słowow: wu-jě-cho-wać

Wurjekowanje

IPA: u̯ui̯ʲɪʦhou̯aʧ

Semantika

Woznamy:

[1] 'Kedźbu! Tute hesło je zarodk. Wone bu awtomatisce z tekstoweho korpusa generowane a njebu hišće kontrolowane. Tež ortografija móže być zestarjena.

Dalše wujasnjenja:

Imperfektiwne wujěchowaše je 0x dokładźene, wujěchowa (móže tež něšto druhe być) 0x.

Přikłady:

[1] Hakle tudy, hdyž pohladnych na konjej, w bitwach zdrěnej, pohladnych prěni króć do wobliča tak hrózbnochutneho, do sćěłowaneho wobliča wójny, wosudneje wójny, kotruž mějach za hrajku, za wjesołe wujěchowanje, zejhrawanje, wopřimujo w sebi wšitke kuzło dyrdomdejstwa. (Zalěski)
Hdyž běch ja młody, da my na dróhu wujěchowali njejsmy, my smy sebi sel a popjer w hospodach na měd a wósk wuměnjeli a za železo a mjedź smy kožuchi a zorno dawali a smy so tak z prawdu a (Zalěski)


Přełožki[wobdźěłać]