lěkować

z Wikisłownika
Zur Navigation springen Zur Suche springen

lěkować

lěkować(hornjoserbšćina)[wobdźěłać]

werb[wobdźěłać]

wosoba singular dual plural
1. lěkuju lěkujemoj lěkujemy
2. lěkuješ lěkujetej (-taj) lěkujeće
3. lěkuje lěkujetej lěkuja (lěkuju)
aspekt ip
transgresiw lěkujo, lěkujcy, lěkowawši
prezensowy particip lěkowacy
preteritowy particip lěkowany
ł-forma lěkował, lěkowała, lěkowało,
dual: lěkowałoj, plural: lěkowali (lěkowałe)
werbalny substantiw lěkowanje


preteritum
wosoba singular dual plural
1. lěkowach lěkowachmoj lěkowachmy
2. lěkowaše lěkowaštej lěkowašće
3. lěkowaše lěkowaštej lěkowachu
imperatiw
wosoba singular dual plural
1. lěkujmoj lěkujmy
2. lěkuj lěkujtej (-taj) lěkujće
3. lěkuj, njech lěkuje lěkujtej (-taj) njech lěkuja (lěkuju)

Ortografija

Dźělenje słowow: lě-ko-wać

Wurjekowanje

IPA: lʲɪkou̯aʧ

Semantika

Woznamy:

[1] 'Kedźbu! Tute hesło je zarodk. Wone bu awtomatisce z tekstoweho korpusa generowane a njebu hišće kontrolowane. Tež ortografija móže być zestarjena.

Dalše wujasnjenja:

Imperfektiwne lěkowaše je 16x dokładźene, lěkowa (móže tež něšto druhe być) 0x.

Synonymy:

[1] hojić; zhojić

Přikłady:

[1] Hdyž maja lěkowacy něšto k čitanju, to so tak njewostudźi. (Katolski Posoł 1915)
Zańdźenu njedźelu zwjeselachu někotři musikalni wumjełcy z Kamjenca, kiž tam runje swoju wojersku słužbu wukonjeja, chowancow tudomneje lěkowarnje z krasnym koncertom, kiž wot wokoliny tež derje wopytany. (Katolski Posoł 1915)
Samo lěkowanjo chorych abo zesłabnjenych koni pokazuje skoro porjadnje lěpše wuspěchi pola koni, kotrež maja dołhu wopuš, dokelž tajke měrnišo stoja, a tak móža tež lěkarstwa lěpje skutkować. (Katolski Posoł 1915)
So lěkowacy zanošachu při dołhej tafli, kotraž pod zelenymi štomami stoješe, wšelake patriotiske spěwy a ke kóncej poswjeći krasny wohnjostroj dźeń, kiž běchu jim wobsedźer a hosćo zmóžnili, za čož so z jich strony zjawny dźak wupraji. (Katolski Posoł 1915)
Napohlad ranjenych a so lěkowacych wojakow dopomnja nas na wsach, kotřiž smy zdaleni wot wójnskoho hołka a hary, kak hrózbna tola wójna w jeje sćěhwkach je. (Katolski Posoł 1915)
Poswjećenjo wojerskoho lěska w Janowych Kupjelach Wosebity swjedźeń zhromadźi tu so lěkowacych wojowarjow a hosći, kaž wokolne wobydlerstwo, wosebje z Klóštra a Kamjenca, a samo jedyn prjedawši ranjeny z Gera přichwatał. (Katolski Posoł 1915)
Wón běše hižo loni w septembru schorjeł a so 2 njedźelu we Weselu (nad delnim Rhynom) a pozdźišo w Kamjencu lěkował. (Katolski Posoł 1915)
Wšudźe hibaju rucy, zo njebychu našich wojowarjow we lěkowanjach jenož ćělnje a materielnje podpjerali, ale tež duchownje pozběhali a wokřewjeli. (Katolski Posoł 1915)
Wiedebach, kotraž tu dobrowólnje za lěkowacych wojakow so sobu stara, spěwaše wšelake spěwy. (Katolski Posoł 1915)
Po dołhim lěkowanju w lazaretach wróći so skónčnje, ze železnym křižom wuznamjenjeny, do swojeje domizny. (Katolski Posoł 1915)
Mjez pućowarjemi, kotrychž něhdźe 314, běchu major Barros, 12 officirow a 35 muži kanadiskoho regimenta, kotřiž so k lěkowanju domoj wróćachu. (Katolski Posoł 1915)
Popołdniše hodźiny wužichu k wobhladanju wsy a hrodźišća a po wječeri podachu so zasy wróćo do Halštrowa a wottam do jich lěkowarnje. (Katolski Posoł 1915)
dźěn loni hižo mortwy prajeny, hdyž wosrjedź třělnoho wohnja padnył, jenož na słabosć wutroby, čohoždla dyrbješe so dlějši čas w domiznje lěkować. (Katolski Posoł 1915)
Na wutrobu schorjewši - srjedź bitwy padny nahle k zemi a tak roznjese so hižo tehdom powěsć, zo je zemrěł - lěkowaše so 7 njedźeli w Kamjencu. (Katolski Posoł 1915)
Jomu buštej porstaj lěweje ruki (małušk a pjeršćenjak) w třělnych hrjebjach přetřělenej a lěkuje so nětko w reservnym lazareće w Aachen, město blizko belgiskich mjezow. (Katolski Posoł 1915)
Ze 1400 Seydlitzowoho mužstwa bu jich 150 morjenych a ranjenych; mjez nimi Brankačk, kotryž so w lazareće Cuxhafenje lěkuje. (Katolski Posoł 1915)
Bu wot spłóšiwoho konja zbity a lěkuje so w lazareće we Waldkirchen w Badenskej. (Katolski Posoł 1915)
Dowjezechu joho najprjedy do lazareta do Genta a pozdźišo do Brü hdźež so hišće nětko lěkuje. (Katolski Posoł 1915)
Krawc lěkuje so w lazareće w Mü (w nawječornej Němskej, niže Kö nad Rheinom). (Katolski Posoł 1915)
Tak tu často słyšimy hortnje a pisomnje ze strony našich wojakow, we wójnje wonka stojacych abo z lazaretow, kotřiž so tam lěkuja. (Katolski Posoł 1915)
Wón na žołdk schorje a lěkuje so w lazareće w St. (Katolski Posoł 1915)


Přełožki[wobdźěłać]